Cytat dnia:
"Smutek ludzi jest wynikiem ich pragnień i lgnięcia. Z tego smutku wyłania się strach. Jeśli osiągnie się wolność od pragnień, to jaki pozostanie powód dla smutku i strachu?"
Budda


Zalążkiem obecnego ośrodka medytacyjnego były 4 osoby, które z początkiem lat 90-tych założyły grupę medytacyją.
Spotkania w tamtym czasie odbywały się nieregularnie, w prywatnych mieszkaniach.
Z czasem medytacje odbywały się systematycznie, ale dopiero w 2000r. udało nam się wynająć od prywatnej firmy niewielkie pomieszczenie na gompę.

Grupa zaczęła się znacznie powiększać i po upływie 2 lat pomieszczenie było już zbyt małe i zostało zmienione na nieco większe w ciekawszym miejscu.
Do obecnego pomieszczenia przenieśliśmy się na koniec 2003 roku, a wcześniejsze, które znajduje się naprzeciwko, zostało zaadoptowane przez naszego przyjaciela na gabinet medycyny chińskiej.
Obecna gompa mieści się w ścisłym centrum Rybnika.


Jak w każdym ośrodku jesteśmy zróżnicowani pod wieloma względami, jednak dla nas najistotniejsze jest to, że medytując mamy możliwość wspólnego rozwoju.
Status ośrodka medytacyjnego uzyskaliśmy wiosną 2004r.
W grudniu tego samego roku odwiedził nas Lama Ole Nydahl:)

Największym wydarzeniem w historii naszego ośrodka były zorganizowane w kwietniu 2006 roku razem z przyjaciółmi z raciborskiej sangi Dni Kultury Buddyjskiej, w trakcie których odbyły się wykłady, projekcje filmów, pokaz slajdów oraz prezentacja wystawy "Umysł bez granic".
Wszystko to miało miejsce w idealnie do tego nadającym się miejscu nad Zalewem Rybnickim.